Search found 325 matches

by ozora
Wed Sep 26, 2018 1:09 am
Forum: Academic Learning & Enrichment
Topic: Tuition / Enrichment at Secondary level
Replies: 711
Views: 197575

Re: Tuition / Enrichment at Secondary level

Any good recommendation of secondary 1 English tuition in the North area ? Prefer small group tuition or tuition Centre also fine
by ozora
Sat Sep 03, 2016 12:45 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2168916

Re: Q&A - PSLE Math

Moderator's note:

Question moved to AskQ.
by ozora
Thu Aug 18, 2016 4:50 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2168916

Re: Q&A - PSLE Math

@Ender
@BigDevil
@Nebbermind
Thanks for the guidance and tips.
by ozora
Wed Aug 17, 2016 6:02 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2168916

Re: Q&A - PSLE Math

Need assistance in the following question Q1. CHIJ Prelim Maths 2015 Q11. A pen cost $0.95 more than a pencil. Cat bought twice as many pencils as pens. she spent a total of $53.60. She spent a total of $2.40 more on the pens than the pencils. HOw many pens did Cat buy? I used Units X Value method ...
by ozora
Wed Aug 17, 2016 5:59 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2168916

Re: Q&A - PSLE Math

Hi, the following question is from CHIJ Prelim maths 2015. Q16. A fruit stall owner had some pears, apples and oranges. For every 2 pears, there were 3 apples. For every 9 apples, there were 5 oranges. 36 pears were rotten and thrown away. Then 1/5 of the remaining fruits were pears. How many fruit...
by ozora
Wed Aug 17, 2016 1:07 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2168916

Re: Q&A - PSLE Math

Hi, the following question is from CHIJ Prelim maths 2015. Q16. A fruit stall owner had some pears, apples and oranges. For every 2 pears, there were 3 apples. For every 9 apples, there were 5 oranges. 36 pears were rotten and thrown away. Then 1/5 of the remaining fruits were pears. How many fruits...
by ozora
Wed Aug 17, 2016 10:08 am
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2168916

Re: Q&A - PSLE Math

Need assistance in the following question Q1. CHIJ Prelim Maths 2015 Q11. A pen cost $0.95 more than a pencil. Cat bought twice as many pencils as pens. she spent a total of $53.60. She spent a total of $2.40 more on the pens than the pencils. HOw many pens did Cat buy? I used Units X Value method b...
by ozora
Wed Aug 17, 2016 12:11 am
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2168916

Re: Q&A - PSLE Math

Need assistance in the following question Q1. CHIJ Prelim Maths 2015 Q11. A pen cost $0.95 more than a pencil. Cat bought twice as many pencils as pens. She spent a total of $2.40 more on the pens than the pencils. HOw many pens did Cat buy? I used Units X Value method but couldn't solve it. Hopeful...
by ozora
Tue Aug 02, 2016 9:59 pm
Forum: Primary 5
Topic: Q&A - P5 Math
Replies: 7005
Views: 657749

Re: Q&A - P5 Math

Need someone to help me check the following question if the answer is correct. Henry had $5. His sister had $16. After their aunt gave each of them the same amount of money, Henry's sister had twice as much as him. How much money did their aunt give to each of them? He [a](--5--) <---1u--> sis [a](-...
by ozora
Sat Jul 30, 2016 12:23 pm
Forum: Primary 5
Topic: Q&A - P5 Math
Replies: 7005
Views: 657749

Re: Q&A - P5 Math

Need help in the following question: http://i67.tinypic.com/1zzmer4.jpg Thanks Topic percentage M original: M (---------)(----------)(---------) M <-----------3u-----------------> After giving 50% away: M<3/2u-74><---> <---3/2u-----> L after giving 50% away: L (3/2u-74-) (--?/2--) N -> 2u After giv...