Search found 37 matches

by EconsPhDTutor
Wed Feb 24, 2016 9:53 pm
Forum: Primary 5
Topic: Q&A - P5 Math
Replies: 7005
Views: 637280

Re: Q&A - P5 Math

A total of 360 teachers and pupils participated in tree planting. Each teacher planted 3 trees and each group of 3 pupils planted 2 trees. If 520 trees were planted, how many pupils were there? ( answer: 240) Not sure how to explain the workings. TIA. Please see this link for the worked out solutio...
by EconsPhDTutor
Wed Feb 24, 2016 9:44 pm
Forum: Primary 5
Topic: Q&A - P5 Math
Replies: 7005
Views: 637280

Re: Q&A - P5 Math

Anyone can help me on the following question? TIA The masses of four bags of rice A, B, C and D were recorded. 3 bags of rice were weighed at a time. Bags A, B and C had a total mass of 63kg. Bags B,C and D had a total mass of 56kg. Bags A, C and D had a total mass of 69kg. Bags A, B and D had a to...
by EconsPhDTutor
Tue Feb 23, 2016 6:42 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2110635

Re: Q&A - PSLE Math

Thanks Econphd. My girl cant comprehen your solution. May I know if there are other methods to solve this question? Sue bought some forks & spoons in the ratio of 5:2. Each spoon cost 80 cents more than a fork. She spent $172 altogether & the amount spent on the forks was $28 more than the amt spen...
by EconsPhDTutor
Sun Feb 21, 2016 5:35 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2110635

Re: Q&A - PSLE Math

Need help with 2 questions: 1) Amy had a total of 408 blue and yellow ribbons. She used 3/5 of her blue ribbons and bought another 32 yellow ribbons. As a result, the number of yellow ribbons she had was 1/4 the number of blue ribbons. How many more blue ribbons than yellow ones did she have at fir...
by EconsPhDTutor
Sun Feb 21, 2016 5:21 pm
Forum: Primary 6 & PSLE
Topic: Q&A - PSLE Math
Replies: 17002
Views: 2110635

Re: Q&A - PSLE Math

Please help. Thank you. Sue bought some forks & spoons in the ratio of 5:2. Each spoon cost 80 cents more than a fork. She spent $172 altogether & the amount spent on the forks was $28 more than the amt spent on the spoons. Find the cost of each spoon. The answer is $1.80. Please see this PDF for t...
by EconsPhDTutor
Fri Jan 29, 2016 4:44 pm
Forum: Holiday Ideas
Topic: Travel: Japan - General
Replies: 3069
Views: 476534

Re: Travel: Japan - General

For those thinking of staying Airbnb in Tokyo, this maybe an interesting article to read... http://goo.gl/9kHoXs Very interesting. If true, that minimum 7-day rule is too bad - bad for home-owners and bad for travellers. Hopefully after they try it out in that one Ota district, they'll scrap it, in...
by EconsPhDTutor
Sat Jan 23, 2016 7:48 pm
Forum: Tertiary Education - A-Levels, Diplomas, Degrees
Topic: Further Maths making a come back and removal of Project Work
Replies: 54
Views: 15650

Re: Further Maths making a come back and removal of Project

Project Work is NOT going away. What a bizarre rumour to make up. Further Maths will indeed return in 2017, but this has nothing to do with whether or not PW is going away. One good thing about Further Maths returning is that it means a reduced workload for those who take it. Because Further Maths +...