Tutor AmeryEducation: FREE Maths Help - For Primary School

Getting your child into that dream Primary school is just the start of a 6 year journey. Discuss issues you face with supporting your child's studies in Primary schools.
Forum rules Gentle reminder before posting questions in the Academic Support Forums: Please ensure you post your question in the correct thread. Try not to start new threads.

Tutor AmeryEducation: FREE Maths Help - For Primary School

Postby kitty2 » Sat Oct 24, 2009 12:12 pm

Please help.....me with these qusstions,Thank you very much :D


1) Shop A has 156kg of rice, while Shop B 72kg of rice. Each shop sold an equal amount of rice ,after that the ratio of the amount of rice left in shop A to Shop B was 4:1. Find how much rice had been sold.

2) Rena and Sandy had the same amount of money. After Rena spent 25% of her money and Sandy saved another 10% of her money, Rena had $140 less than Sandy. Waht was the total amount of money they had in the end?

3 ) Jim bought some Chocolates and gave half to Ken. Ken bought some sweets and gave half of it to Jim. Jim ate 12 sweets and Ken ate 18 chocolates. The ratio of Jim's sweets to chocolates became 1:7 and the ratio of Ken's sweets to chocolates became 1:4. How many sweets did Ken buy?

4) Currypuff shop sells currypuff at $0.80 each. Offer: Buy 3 get 4th half price . If the customer has $50, how many currypuffs can he buy if he buys as many as he can.

kitty2
KiasuGrandMaster
KiasuGrandMaster
 
Posts: 1741
Joined: Thu Jun 04, 2009 4:01 pm
Total Likes: 2


Postby tianzhu » Sat Oct 24, 2009 1:24 pm

Hi

For Q1 --- You may find a similar type of question by following this link.
http://prischoolmaths.blogspot.com/search/label/_PSLE07

Q3 and Q4 are supposedly PSLE 2009 Maths questions. Please follow this link.
http://www.kiasuparents.com/kiasu/forum ... hp?p=62977

For Q2 ------ You may wish to draw the model drawing yourself.

Draw 10 units for Rena and Sandy respectively.
After the transactions, Rena is left with 7.5 units and Sandy has 11 units.
3.5 units ------ 140
1 unit ------ 40
18.5 units ------- 740

Best wishes

tianzhu
Councillor
Councillor
 
Posts: 3789
Joined: Fri May 30, 2008 8:10 pm
Total Likes: 5


Postby suiyuan » Sun Oct 25, 2009 12:23 pm

Hi, Thank you for your offer.
You may wish to show us some of your simple and elegant solutions.

1) There are 85 plates of fried noodle for 80 people. Each adult eats 2 plates of fried noodle and every three children share 1 plate of fried noodle. How many adults and children are there?

2) 20 boys and girls sold tickets for a funfair. Each ticket was sold at $5.Each boy sold 5 tickets and each girl sold 3 tickets. The amount collected by the boys was $20 more than the amount collected by the girls. Find a) how many girls were there in the group b) how many tickets were sold altogether?

3) 9 fewer students in the lower primary than upper primary competed in the story telling this year. 2/3 of all those who competed were boys. 3/7 of the lower primary participants were girls. 1/4 of the participants in the upper primary were girls. How many boys took part in the competition?

4) In Hall A, 30% of the 800 people were men. In Hall B, 40% of the 400 people were women and children. After some of the people in both halls had switched hall, 25% of the people in Hall A and 75% of those in Hall B were men.
How many people are there in Hall B after the change?

5) The ratio of Ryan's pocket money to John's pocket money was 3 : 2. After Ryan saved $15 and John spent $8, the ratio of Ryan's pocket money to John's pocket money was 3 : 1. How much money did Ryan have at first?

suiyuan
OrangeBelt
OrangeBelt
 
Posts: 40
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:54 am
Total Likes: 0


Postby kitty2 » Sun Oct 25, 2009 3:58 pm

Thank you very much for your help :salute:

kitty2
KiasuGrandMaster
KiasuGrandMaster
 
Posts: 1741
Joined: Thu Jun 04, 2009 4:01 pm
Total Likes: 2


Postby suiyuan » Sun Oct 25, 2009 4:14 pm

Hi
Would you be kind enough to share your simple and elegant solutions for solving these speed questions?

1) Terry walks to school at an average speed of 4km/h every day. One day, after walking a distance of 1km, he realised that his watch was slow. So, he ran at a constant speed and managed to reach the school just on time. Later, he calculated that if he had run at this speed right from the start of the journey, he would have reached school 5 minutes earlier. What was his running speed?

2) Amy took 3 hours to travel from Town P to Town Q. Pansy took 2 hours to travel from Town Q to Town P. Both of them started travelling at 9am. At what time did they pass each other?

3) Courier A takes 10 hours to deliver a parcel from Town X to Town Y. Courier B takes 12 hours to deliver the parcel along the same route. If the speed of Courier A is 9km/h faster than that of Courier B, find the speed of Courier A.

4) Lily is meeting a friend at a certain time. If she drives at 80 km/h, she will be 1/3 hour late. If she drives at 60 km/h, she will be 3/4 hour late. How long will the journey take if she drives at 90 km/h?

5) Simon cycled at an average speed of 10km/h from his house to the park. On reaching the park, he cycled back home along the same route at an average speed of 8km/h. He took 1h 12 mins for the entire journey. How long did he take to cycle from the park back to his home?

suiyuan
OrangeBelt
OrangeBelt
 
Posts: 40
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:54 am
Total Likes: 0



Postby suiyuan » Mon Oct 26, 2009 7:25 am

Hi
Please share your simple and elegant solutions for solving these questions.

1)During a warehouse book sale, Sally spent 62.5% of her money on 24 books and 18 pens. She also spent 25% of her remaining money on 18 files. Each pen costs 8/9 as much as the price of one book. The file costs $7.80 less than a book. Find the total cost of one book and one pen.

2)Mr Lim spent $1496 on some comics and dictionaries altogether. The number of comics bought to the number of dictionaries bought was in the ratio of 3 : 2. A dictionary cost $4 more than a comic. The total cost of the comics was 20% more than the total cost of the dictionaries. Find the cost of a dictionary.

suiyuan
OrangeBelt
OrangeBelt
 
Posts: 40
Joined: Fri Sep 12, 2008 9:54 am
Total Likes: 0



Return to Primary Schools - Academic Support