Spending on family dining out monthly

KiasuParents are not only kiasu about our children - we are serious when it comes to good food. Discuss all culinary matters here, from cooking to buffets or fine dining.

Spending on family dining out monthly

Postby CJS » Fri Jun 04, 2010 3:52 pm

Hi,

Just wondering how much you spend on family dining out meals monthly ? I just made a rough calculation, it's about $300 per month.

CJS
GreenBelt
GreenBelt
 
Posts: 165
Joined: Mon Nov 30, 2009 10:25 am
Total Likes: 0


Postby Andaiz » Fri Jun 18, 2010 4:11 pm

for us, it's about $800 if we consider birthday months as well - and Father's Day coming up too! :shock: :shock:

Andaiz
KiasuGrandMaster
KiasuGrandMaster
 
Posts: 1673
Joined: Mon Jun 01, 2009 4:58 pm
Total Likes: 0


Postby mumwgals » Sat Jun 19, 2010 10:38 pm

Average around $800-$1000. My credit card bills almost 90% are for dinning out. This month due to school holiday, sure to exceed the $1000mark.... just yesterday, lunch at Marche & dinner at Crystal Jade were $270. Today, breakfast at Swensen $50, another $50 for picnic lunch *ownself prepared*, and dinner at Casa Verde @ Botanic Gardens about $100.

mumwgals
OrangeBelt
OrangeBelt
 
Posts: 93
Joined: Sat Jul 26, 2008 4:20 pm
Total Likes: 0


Postby HyperKiasu » Sun Jun 20, 2010 12:02 am

mumwgals wrote:Average around $800-$1000. My credit card bills almost 90% are for dinning out. This month due to school holiday, sure to exceed the $1000mark.... just yesterday, lunch at Marche & dinner at Crystal Jade were $270. Today, breakfast at Swensen $50, another $50 for picnic lunch *ownself prepared*, and dinner at Casa Verde @ Botanic Gardens about $100.


wow, $1000 mark, if that is a benchmark, i am a stingy type.....

btw, how big is ur family?

HyperKiasu
BlackBelt
BlackBelt
 
Posts: 878
Joined: Fri Mar 12, 2010 2:33 pm
Total Likes: 0


Postby mumwgals » Sun Jun 20, 2010 1:19 am

HyperKiasu wrote:wow, $1000 mark, if that is a benchmark, i am a stingy type.....

btw, how big is ur family?


My family, four of us, but sometime my sisters or my MIL will joined us. I'm also stingy type, I only spend on food and my kids. And that's all I spent on every month, like I say, 90% of my credit card bills are from dinning out with family.

mumwgals
OrangeBelt
OrangeBelt
 
Posts: 93
Joined: Sat Jul 26, 2008 4:20 pm
Total Likes: 0



Postby tree nymph » Sun Jun 20, 2010 2:33 am

I don't even dare to think about this... somemore the grocery bills and all the household expenses...

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

money really very small these days. harder and harder to save!

tree nymph
KiasuGrandMaster
KiasuGrandMaster
 
Posts: 3650
Joined: Tue Jul 14, 2009 6:35 pm
Total Likes: 0


Postby jce » Mon Jun 21, 2010 4:43 pm

I guess it boils down to (1) how often one dines out each month and (2) where one dines out.

jce
BrownBelt
BrownBelt
 
Posts: 700
Joined: Thu Nov 19, 2009 9:41 pm
Total Likes: 1


Postby fussyMummy » Mon Jun 28, 2010 2:57 pm

jce wrote:I guess it boils down to (1) how often one dines out each month and (2) where one dines out.


Yup.. if always eat at restaurant, of course expensive..... :gloomy:

Nowadays, at least $20 if eat fast food for 3 persons... :cry: wow.. a slide of cake only can cost few dollars.... :slapshead:


:cry: $ hard to earn/save but easy to :moneyflies:

fussyMummy
BlueBelt
BlueBelt
 
Posts: 404
Joined: Thu Sep 17, 2009 5:05 pm
Total Likes: 0


Postby Funz » Mon Jun 28, 2010 3:12 pm

On average, about $800 - 1000 per mth. We tend to eat out on weekends. And when we eat out it is usually at some restaurant so not cheap for 3 adults and 2 kids. A dessert treat at an ice-cream palor oredi add up to $50+.

Funz
Councillor
Councillor
 
Posts: 10819
Joined: Wed May 27, 2009 12:48 pm
Total Likes: 318


Postby foreverj » Mon Jun 28, 2010 3:27 pm

$400 to 500 per mth on average. assuming $50-$70 per meal, twice a week. of course, i try to restrict at most 2 restaurant meals per weekend, not counting the other cheaper meals we have at coffee shops/ food courts. nowadays, a simple food court meal for three pple, including drinks, can cost $20.

foreverj
BrownBelt
BrownBelt
 
Posts: 650
Joined: Thu Nov 20, 2008 11:46 pm
Total Likes: 0


Next

Return to Tuckshop