Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

Terry’s all raisins cookies                             [—————u—————]

Lynn’s  6 peanuts and  x raisins cookies   [—-6—–][———?———]

Jeff’s y raisins and 9 peanut cookies          [—-?—–][——–9———-]

If they sell same number of cookies,  u = 15

p = price of peanut cookie

r = price of raisin cookie

   6p + 9r = 29.4  ——– x 3   => 18p + 27r = 88.2

   9p + 6r = 32.1 ———x 2    => 18p + 12r = 64.2


   Minus the 2 equations,                 15r = 24

Hence Terry sold his raisin cookies for $24.

2 Replies 1 Like ✔Accepted Answer

thanks a lot …..

omg what a paper 1 2 marks question

 

0 Replies 0 Likes

Incredible!  I looked at this question and I thank God I was born early in the 60s.

1 Reply 0 Likes

Chief, 

You think this is difficult?  lol

Have you seen the mobile plans designed by the telcos?

Recently, I had some bad experience.

Those plans designed and the way they make their billing or charging programs are probably the most confusing real life situations you would experience, far more complicated to confuse than some of these Math problems.   lol

0 Replies 1 Like
Find Tuition/Enrichment Centres