
Please help!!
No algebra
thanks in advance :))
Please help!!
No algebra
thanks in advance :))
(a) Stationery set [40.60][11.90] = 52.50 Total cost = 93.10
Files [40.60] (93.10 – 11.90) / 2 = 40.60
Hence cost of stationery sets = 40.60 + 11.90 = $52.50
(b) Let u be the number of Stationery Sets bought, So Files = 2u
Unit Price of File = (40.60) / 2u = (20.30)/u
Unit Price of Stationery Set = 2.30 + (20.30) / u (SS is $2.30 more than file)
u [ 2.30 + (20.30) / u ] = 52.50 (number of SS x unit price of SS)
2.30u = 52.50 – 20.30 = 32.20
u = 32.20/2.30 = 14
Hence number of stationery sets bought was 14.
a) Cost of Files = (93.10-11.90)/2 = $40.60 Cost of Stationery Sets = 40.60 + 11.90 = $52.50b) We know: 1 Stationery - 1 File = $2.30. (Since there are twice as many Files as there are Stationery Sets, we should half it so that we can compare apple-to-apple.) Cost of Half the Files = 40.60/2 = $20.30 Difference in cost = 52.50 - 20.30 = $32.20 Count of 'Half the Files' = 32.20/2.30 = 14. So number of Stationery Sets is 14. Note: In the 2nd diagram, height of a block represents the price of an item. Width represents the number / count of items. Thus area of a block represents the Price x Count = Cost of the items. No algebra! :D