AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

Let me try.

a.

1 pen costs 2/5 * 1/3 = 2/15 of his money.
5 pens costs 2/15 * 5 = 2/3 of his money.

So he spent 1/3 of his money on 15 erasers.

b.

If he just spends 1/3 of his money on 15 erasers, then during the sale, he will have gotten 17 (3/6) = 35/2 erasers.

So if he spends all his money on erasers, he would get 3 * 35/2 = 105/2 = 52.5 or 52 erasers #

Not sure if answer is correct 🙁

0 Replies 0 Likes