AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

If Tammy bought u pears, she bought 2u apples.

Each pear cost $0.9 and each apple cost $1.5

0.9u + 1.5(2u) = 936

3.9u = 936

u = 240

So She bought 24o pears.

Check:

240(0.9) + 1.5(480)= 216 + 720 = 936 checked.

0 Replies 1 Like ✔Accepted Answer