AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

(a) If each notebook cost $u, then Jack had in total  $ ( 70u – 15).

Given

24u = 3 ( 70u – 15)/8                  multiply both sides by 8

192u = 210u – 45

18u = 45

u = 2.5

Cost of each notebook is $2.5.

(b) 70u – 15 = 175 – 15 = 160

Jack has $160 at first. 

 

Check : 160 * 3/8 = 60

60/2.5 = 24 checked.

0 Replies 1 Like