AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

If she buys 5 sweets, she will have $4  left over.

If she buys 6 sweets, she will need $6 more.

Difference in sweets = 6-5 = 1

Difference in money =$ 6 + 4 = $ 10

So 1 unit is $ 10, and she has $ 10 * 5 + 4 = $ 54.

Check: Using simple algebra methods, if each sweet is $ u.

5u + 4 = 6u – 6

u = 10

So she has $ 54.

Note: simple algebra method is like drawing model with the box represents the cost of each sweet.

0 Replies 2 Likes ✔Accepted Answer