AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

(5)

If 1 bowl costs $ 4u, 1 plate costs $ 3u * 3/4 = $ 3u.

15 * 4u/3u = 20

Shannon can buy 20 plates.

(6)

Given 5 * 3u = 4u * 2 + 5.6

15u = 8u + 5.6

7u = 5.6

u = 0.8

1 bowl cost $3.2 and 1 plate cost $2.4

3.2 + 2.4 = 5.6

28/5.6 = 5

She bought 5 plates. 

1 Reply 1 Like

5. If 3 bowls costs 4 plates,

Then 15 bowls costs 4×5 = 20 plates.

0 Replies 0 Likes