AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

If  an orange costs $ u, then

20u + 7.5 = 37u -1

17u = 8.5

u = 0.5

So 1 orange costs $ 0.5.

0 Replies 2 Likes ✔Accepted Answer