Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Michael paid $120 for 4 shirts and 4 ties. 3 shirts cost as much as 2 ties. How much did a shirt cost?

Source: Maris Stella High

Answer

2t=3s

4t=6s

4s+4t=120

4s+6s=120

10s=120

1s=120/10=12

ans:$12

0 Replies 3 Likes ✔Accepted Answer

Using algebra

Let t be a unit of ties and s be a unit of shirts

2t=3s

4t=6s

4s+4t=120

4s+6s=120

10s=120

1s=120/10=12

 

ans:$12

0 Replies 0 Likes

cost of 4 ties will be the same as 6 shirts.

10 shorts will be $120

1 shirt will be $12

0 Replies 1 Like

Michael paid $120 for 4 shirts and 4 ties. 3 shirts cost as much as 2 ties. How much did a shirt cost?

EQ1: 4S + 4T = 120

EQ2: 3S -2T = 0

EQ3= EQ2*2: 6S – 4T = 0

EQ4  =  EQ3 + EQ1: 10S = 120

S = 12 

0 Replies 1 Like

Just to offer pictorial solving if algebra is a little challenge for P4 kids. Can also view as a bridging tool to guide from the familiar model/pictorial presentation to algebra solving.

Personally, I faced some resistance from my child to use try to learn another method when he gets familiar (or too familiar) to one method. Then I would use chances like this to ask how he will feel if he needs to draw 10 buckets… to get the idea that it is only to one’s advantage to learn different kinds of methods and use whichever one that comes in handy.

0 Replies 3 Likes
0 Replies 2 Likes
Find Tuition/Enrichment Centres