Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

0 Replies 0 Likes
0 Replies 0 Likes

Sorry no algebra method. Just table summary for easier analysis.

0 Replies 0 Likes

Algebra method as requested.

0 Replies 0 Likes

4I + L = $8400

4I – L = $3480  or  4I = L + $3480

By elimination/substitution, I = $1485, L = $2460

L – I = $2460 – $1485

L – I = $975 (1 unit of laptop is $975 more expensive than 1 unit of iPad)

1 unit → $975 ÷ $325 = 3

 

No. of laptop = 3

No. of iPad = 3 × 4 = 12

 

0 Replies 1 Like
Find Tuition/Enrichment Centres