Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

Cost of M cake = $3.5

For every 3 M cakes she bought 7 B cakes.

Let 1 unit be 3 M cakes and 7 B cakes. 1 unit costs= 3(3.5) + 7(2.5)= $28

She bought $112 / $28 = 4 units of cakes. Which means 12 M cakes and 28 B cakes.

0 Replies 1 Like ✔Accepted Answer

(7/5) x 2.50 = 3.50 (marble cake)
cost of marble cakes : 30u x 3.50 = 105u
cost of banana cakes : 70u x 2.50 = 175u

105u + 175u = 280u ——- 112
1u ——- 112/280 = 0.4
100u ——- 100 x 0.4 = 40

Ans : 40  pieces of cakes.

0 Replies 1 Like
Find Tuition/Enrichment Centres