Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

If you prefer using the unknown u,

Cost of plate is ⅔  the cost of bowl.

So,

Cost of plate -> 2u

Cost of bowl -> 3u

2 bowls + 3 plates = $48

(2 × 3u) + (3 × 2u) = $48

12u = 48

u = 4

Cost of bowl -> 3u = $12

0 Replies 1 Like ✔Accepted Answer

Bowl + Bowl + Plate + Plate + Plate ——-$48

1 Plate ——- (2/3) x 1 Bowl

3 Plates ——- 2 Bowls

Bowl + Bowl + Bowl + Bowl ——- $48

1 Bowl ——- $48/4 = $12

Ans : $12.

0 Replies 0 Likes

1 plate equivalent to ⅔ bowl

2 plates equivalent to 4/3 bowl

3 plates equivalent to 6/3 = 2 bowls

2 bowls + 3 plates equivalent to 4 bowls

4 bowls = $48

1 bowl = $12

1 Reply 1 Like

If you prefer using the unknown u,

Cost of plate is ⅔  the cost of bowl.

So,

Cost of plate -> 2u

Cost of bowl -> 3u

2 bowls + 3 plates = $48

(2 × 3u) + (3 × 2u) = $48

12u = 48

u = 4

Cost of bowl -> 3u = $12

0 Replies 1 Like ✔Accepted Answer
Find Tuition/Enrichment Centres