Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

1 book cost $4 more than a pen

u number of books cost $112 – $48 = $64 more than u number of pens

u = 64 ÷ 4 = 16

16 books cost $112

1 book cost $112 ÷ 16 = $7

 

0 Replies 1 Like ✔Accepted Answer
Find Tuition/Enrichment Centres