LEARNConcierge

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Help with this please!

A shop owner paid a total of $5504 for some shirts and some ties. He paid $128 less for the shirts than the ties. Each tie cost $16 more than each shirt. The number of ties bought was 2/3 of the number of shirts bought.

a) How much did he pay for all the shirts?

b) How many shirts did he buy?

Answer

(a)
5504 – 128 = 5376
5376/2 = 2688 (all 3 units of shirts)

(b)
2688/3 = 896 (1 unit of ties)
2688 + 128 = 2816 (all 2 units of shirts)
2816/2 = 1408 (1 unit of shirts)
1408 – 896 = 512 (difference)
512/16 = 32 (1 unit)
32 x 3 = 96

Ans : (a) $2688; (b) 96 shirts.

0 Replies 0 Likes

a) Amount spent on all shirts = (5504-128)/2

                                            = 2688

Amount spent on all ties = 5504-2688

                                       = 2816

By units: ties —-> 2u

                  shirts —> 3u

Amount spent on 1 unit of ties = 2816/2

                                                       = 1408

Amount spent on 1 unit of shirts = 2688/3

                                                            = 896

Gap = 1408-896

         = 512

Difference = 16

Number of ties/shirts in 1 unit = 512/16

                                                         =32

 

b) Number of shirts bought = 3u

                                                    = 3 x 32

                                                    = 96

0 Replies 0 Likes
LEARNConcierge