LEARNConcierge

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Tarts are sold in boxes of 4 tarts or in boxes of 12 tarts.Each box of 4 tarts is sold at $10.90 while each box of 12 tarts is sold at $32.Melissa has $250.How many tarts can she buy at most?

Answer

 

? Max no of boxes of 12 tarts = 250÷32

                                                  = 7 boxes R $26

? No of boxes of 4 tarts = 26÷10.90

                                          = 2 boxes R $4.20

Total tarts = 7×12 + 2×4

                    = 92 (ans)

1 Reply 0 Likes ✔Accepted Answer

Thanks once again

0 Replies 0 Likes
LEARNConcierge