AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

At a supermarket each orange cost $ 0.9 and each pear cost $ 0.7. Fatimah bought some oranges and pears paying a total of $11.70. How.many oranges and pears did she buy ?

Answer

https://raypeatforum.com/community/register/register

0 Replies 0 Likes

www.kiasuparents.com

0 Replies 0 Likes

find the bounds first:

if all are oranges: number of oranges = $11.70/ $0.9 = 13

if all are pears : number of pears = $11.70/ $0.7= 16.71..

so the total number of fruits is between 13 and 16…

the total amount is $11.70 and cost of an orange = $0.90 and cost of a pear = $0.70, so the total number of fruits must be odd → 15

then you can use the supposition method / G&C method to find the number for each..

 

cheers.

0 Replies 0 Likes

6 x 0.90 + 9 x 0.70 = 11.70
6 + 9 = 15

Ans : 15 oranges and pears..

1 Reply 0 Likes

Can you help with steps ?

1 Reply 0 Likes

Use listing or guess-and-check method, the crux is totaling the amount to $11.70.

6 x $0.90 + 6 x $0.70 = $9.60 (rejected; balance of $2.10)

6 x 0.90 + 9 x 0.70 = 11.70

6 + 9 = 15

Ans : 15 oranges and pears.

0 Replies 0 Likes