The usual price of a television is 20% more than the usual price of a computer. During the Great Singapore Sale, 20% discount was given on the television and 25% discount was given on the computer. Due to the promotion, the money collected from one computer was $210 less than that of one television. What is the usual price of one television?

# STUCK ON HOMEWORK?

## ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

# Question

# Answer

usual price of a television : 120 units

usual price of a computer : 100 units

During the Great Singapore Sale,

discounted price of a television : (100% – 20%) x 120 units = 96 units

discount price of a computer : (100% – 25%) x 100 units = 75 units

96 – 75 = 21 units = 210

1 unit = 10

120 units = 1200

Ans : $1200.

TV -> 120%

Computer -> 100%

During Great Singapore Sales:

TV -> 120% – 20% = 100%

Computer -> 100% – 25% = 75%

Therefore,

100% – 75% = 25%

25% -> $210

1% -> $(210/25)

120% -> $(210/25) x 120% = $1008

Hope this answers your question.

Owlinker

owlinker.com

FB Owlinker

“TV -> 120%

Computer -> 100%

During Great Singapore Sales:

TV -> 120% – 20% = 100%

Computer -> 100% – 25% = 75%

Therefore,

100% – 75% = 25%

25% -> $210

1% -> $(210/25)

120% -> $(210/25) x 120% = $1008″

Based on $1008, being the usual price of a television, as the answer,

(100% – 20%) x $1008 = $806.40 (discounted price of a television)

$1008/1.2 = $840 (usual price of a computer)

(100% – 25%) x $840 = $630 (discounted price of a computer)

$806.40 – $630 = $176.40 (does not satisfy “money collected from one computer was $210 less than that of one television”)

I believe this is where you differentiate the A’s from the B’s. The correct answer is as stated on my answer.

Let price of computer be u.

Price of computer = 1u, Price of television = 1.2u

Price of tele after discount = 1.2u x 80/100 = 0.96u

Price of com after discount = 1u x 75/100 = 0.75u

210 = 0.96 – 0.75 = 0.21u

Price of tele = 1.2u = 210/0.21 x 1.2

=1200

**Find Tuition/Enrichment Centres**