Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

a) Spending Equal Amount.
Look for a common multiple of the price of $9 and $12. LCM will be $36

Packet of Cashew = 36/9 X 2 = 8 packets
Packet of Pine nuts = 36/12 X 5 = 15 packets

Ratio of packets of Cashew to Pine => 8 : 15  ###

b) Equal number of packets of Cashew and Pine nuts
Look for common mulitple of the number of packets of Cashew and Pine, i.e 2 and 5. LCM will be 10.

10 packets of cashew cost = 10/2 X 9 = $45
10 packets of Pine cost = 10/5 X 12 = $24

Ratio C : P => 45 : 24 => 15 : 8

15u – 8u = $105
7u = 105
u = 15

Spending of Pine = 8u = $120
PAckets of pine bought = 120/12 X 5 = 50 packets ##

0 Replies 0 Likes
Find Tuition/Enrichment Centres