Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

a) one correction tape costĀ $2.10

$12.60 + $0.90 + $0.80 = $14.30

b) At first, Shawn hasĀ $14.30

0 Replies 0 Likes

Suggested answer:

If buy one extra correction tape (CT) will short of $0.40,

If buy one extra pencil (P) will have extra of $0.80.

Difference between CT and P will be $1.20 ($0.40 + $0.80), therefore

1 CT = 1 P + $1.20

3 CT = 3 P + $3.60

3 CR + 7 P = $12.60

3 P + $3.60 + 7 P = $12.60

10 P = $9.00

1P = $9/10 = $0.90

1 CT = $0.90 + $1.20 = $2.10

a) one correction tape cost $2.10

$12.60 + $0.90 + $0.80 = $14.30

b) At first, Shawn has $14.30

 

 

 

 

0 Replies 0 Likes
Find Tuition/Enrichment Centres