Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Hi, please help to solve this question. Thanks.

Answer

1 Reply 0 Likes

Hi thw,

How to you know $400 is one unit?

1 Reply 0 Likes

Transport is 1/3 of the remaining amount so what is left must be 2u. Since what is left is 1/2 = 2/4 of the original amount, the total must be 4 units. Since the remaining part is 3 units, Food must be 4 units – 3 units = 1 unit (= $400).

1 Reply 0 Likes

Hi thw,

Knew it.

Thank you.

0 Replies 0 Likes
Find Tuition/Enrichment Centres