Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

Suggested answer:

4 buns = 3 cupcakes

20 buns => 3/4 x 20 = 15 cupcakes

a) Ben can buy 15 cupcakes.

C’s share of cost = $23.40

Total cost = $23.40 x 3 = $70.20

3 cupcake = 4 buns

Therefore, 12 cupcake = 16 buns

12 cupcake + 20 buns =16 buns +20 buns = 36 buns

36 buns = $70.20

1 bun = $70.20/36 = $1.95

1 cupcake  = ($1.95 x 4)/3 = $2.60

12 cupcakes = $2.60 x 12 = $31.20

$31.20 – $23.40 = $7.80

b) Carls paid Andy $7.80.

 

 

0 Replies 1 Like
Find Tuition/Enrichment Centres