Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Hi, please help to solve this question. Thanks.

Answer

For every 2 cheese tart bought, 3 egg tarts were bought

Cost of 1 set of 2 cheese tart and 3 egg tarts = 6 + 18 = $24

Number of sets = 168/24 = 7

Number of cheese tarts = 7 x 2 = 14

 

0 Replies 0 Likes
Find Tuition/Enrichment Centres