Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Dear teachers pls teach me how to solve this queation. Thanks

Answer

Hope this answers your question.

Owlinker
Website
FB Owlinker

0 Replies 0 Likes
  Michelle Patricia
Spent  4U 2U
Left  1U + 4.5 2U + 9
Had  5U + 4.5 4U + 9

 

5U + 4.5 + 4U + 9 = 90, 9U + 13.5 = 90, 9U = 76.5, 1U = 8.5$

(a) Patricia spent 2U. 2U = 2 x 8.5 = $17

(b) Michelle had = 5U + 4.5 = 5 x 8.5 + 4.5 = 47$

Verify

  Michelle  Patricia
Had  47$ 43$
Spent  -34$ -17$
Left with 13$  26$

13 x 2 = 26$

 

0 Replies 0 Likes

9 units = $90 – $9 – $4.50 = $76.50

1 unit = $76.50 ÷ 9 = $8.50

2 units = 2 x $8.50 = $17

Answer: (a) Patricia spent $17.

           

5 units = 5 x $8.50 = $42.50

$42.50 + $4.50 = $47

Answer: (b) Michelle had $47 at first.

0 Replies 0 Likes
Find Tuition/Enrichment Centres