Find Tuition/Enrichment Centres

AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Answer

She buys cakes in groups of 2 and muffins in groups of 3. Therefore, in order to have the same amount of cakes and muffins in the end, the ratio of the number of groups of cakes to the number of groups of muffins she bought must be 3 : 2.

  No. of groups Cost per group Total cost
Group of 2 cakes 3 units 9 27 units
Group of 3 muffins 2 units 8 16 units

Since we know she spent $55 more on cakes than muffins,

27 units – 16 units = 55
11 units = 55
1 unit = 5

3 units = 15 (No. of groups of 2 cakes)
Total no. of cakes = 15 × 2
= 30

Since no. of cakes and muffins bought is the same,

Total no. of cakes and muffins = 30 × 2
= 60

 

1 Reply 1 Like

Dear Adwin

Many thanks for your prompt answer.

May i clarify

the ratio of the number of groups of cakes to the number of groups of muffins she bought must be 3 : 2

So that 2 cakes x 3 units = 6

3 muffins x 2 units =6

in order to derive the same number of units purchase?

 

1 Reply 0 Likes

Yes. That is correct.

1 Reply 0 Likes

Adwin, Many thanks.  Sincerely appreciate.

0 Replies 0 Likes
Find Tuition/Enrichment Centres