AskQ logo

STUCK ON HOMEWORK?

ASK FOR HELP FROM OUR KIASUPARENTS.COM COMMUNITY!

Question

Dear all

Need your assistance on the following question:

The price of an orange and an apple is in the ratio of 4 : 5.
Mike has a sum of money to either buy 11 oranges with a change of 80 cents or 8 apples with a change of 1 dollar.

(i) Find the price of an apple.
(ii) Hence, calculate the change if $20 is spent on 8 oranges and 6 apples.

Thanks
AT

Related Link

Answer

post-18079

Alternatively…… but solution a bit long.

0 Replies 2 Likes

Mike’s money can be define by two equation base on either the 11 Oranges or 8 Apples

Mike’s money = 4u X 11 + 0.8 = 44u + 0.8
or
Mike’s money = 5u X 8 + 1 = 40u + 1

44u + 0.8 = 40u + 1
4u = 0.2
u = 0.05

i) Price of an Apple = 5u = 5(0.05) = $0.25 ##

ii) Price of an Orange = 4u = $0.2
8 oranges cost = 8 X 0.2 = $1.60
6 Apples cost = 6 X 0.25 = $1.50

Total cost = $3.10
Change = $20 – 3.10 = $16.90

0 Replies 2 Likes